Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycję w Google? Wartość słowa kluczowego w nazwie domeny

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycję w Google? Wartość słowa kluczowego w nazwie domeny


Gdy kilka lat temu zaczynałem swoją przygodę z pozycjonowaniem, w branży specjalistów SEO panowało przekonanie, że zawartość słów kluczowych w nazwie domeny nie ma wpływu na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmu Google i rotacjami w wynikach wyszukiwania pogląd ten ulegał znaczącym zmianom.

Z mojego obecnego doświadczenia wynika, że jest to jeden z czynników, który pozytywnie wpływa na pozycję strony. Zawartość frazy kluczowej w adresie URL (czyli np. w nazwie domeny) ułatwiała proces pozycjonowania.

Z informacji przekazywanych przez Google i ich pracowników w ostatnim czasie można wywnioskować, że nazwa domeny będzie miała coraz mniejszy wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Zamiast kupować nazwę domeny zawierającą interesujące nas słowa kluczowe zdaniem Google lepiej skupić się na promowaniu własnego brand’u i tworzeniu wartościowej treści na swojej stronie.

Tydzień temu na Twitterze pracownika Google Matta Cutts’a pojawił się komunikat o nadchodzącej zmianie algorytmu, która obniży pozycję domen niskiej jakości na frazę kluczową zawartą w ich nazwie. Testy przeprowadzone przez specjalistów SEO zza oceanu wykazały, że zmiana jest już aktywna w anglojęzycznej wersji wyszukiwarki Google.

Prawdopodobnie zmiana ta nie jest jeszcze zaimplementowana w polskojęzycznej wersji wyszukiwarki. Ja osobiście nie odnotowałem większych rotacji w pozycjach domen zawierających słowa kluczowe, zarówno w Google.com jak i w Google.pl.

Trend w którym podąża wyszukiwarka Google wydaje się jasny – chce promować w swoich wynikach wyszukiwania znane brand’y i strony „wysokiej jakości”. Dlatego przy wyborze domeny skupiałbym się raczej na tym by była ona łatwa do zapamiętania dla użytkowników, aby jej nazwa „wpadała w ucho” i promowała markę firmy czy serwisu.

Foto: kacperos.pl

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycję w Google? Wartość słowa kluczowego w nazwie domeny
Ocena
Kategoria

4 Komentarze

Dodaj własny
  1. 2
    Pozycjonowanie

    Spotkałam się nawet z opinią, że okres na jaki domena została wykupiona również ma znaczenie dla pozycjonowania tej witryny. Oczywiście, nie daje do jakiś kolosalnych rezultatów, ale jest składową wielu innych czynników.

+ Napisz komentarz

Administratorem Państwa danych osobowych jest Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k.
Pełna treść Polityki Prywatności