Darmowe zdjęcia na stronę lub bloga – 7 najlepszych serwisów w 2020

Darmowe zdjęcia na stronę lub bloga – 7 najlepszych serwisów w 2020


Prowadzisz stronę internetową lub bloga?

Jeśli tak – z pewnością nie raz zdarzyło Ci się szukać darmowych zdjęć do wykorzystania na stronie www.

Niestety, nie możesz legalnie umieścić na stronie każdej grafiki znalezionej w sieci. Co więcej, uprawnienia do ich wykorzystania mogą się różnić nawet dla zdjęć pochodzących z tego samego źródła.

Czy jednak istnieją grafiki, które można legalnie wykorzystać do SEO (i nie tylko) – i to bez obowiązku dodawania linku? Jak najbardziej!

Najczęściej są to obrazy na licencji Creative Commons Zero – CC0 (choć istnieją też inne darmowe licencje). Licencja CC0 oznacza “przekazanie do domeny publicznej”, czyli zrzeczenie się przez autora praw do grafiki.

Innymi słowy – darmowe obrazy na licencji CC0 możesz:

  • pobierać na swój komputer,
  • publikować, przerabiać i udostępniać,
  • wykorzystywać zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Więcej na temat tej licencji przeczytasz na oficjalnej stronie Creative Commons.

Darmowe zdjęcia na stronę lub bloga – lista portali

Poniżej przedstawiamy portale, z których pobierzesz dobrej jakości grafiki na swoją stronę internetową. Bez jakichkolwiek opłat i bez konieczności zamieszczenia linku – także w przypadku użytku komercyjnego.

Oto lista 7 portali z darmowymi obrazkami:

1. Free Images

https://pl.freeimages.com/

Strona główna Freeimages

Free Images to rozbudowana baza grafik, która umożliwia wyszukanie zdjęć także po polskich słowach kluczowych. Oprócz darmowych obrazów wyświetla zdjęcia płatne z platformy iStock. Jeśli nie znajdziesz idealnej grafiki w darmowej bazie, możesz rozważyć zakup zdjęcia komercyjnego

Szczegóły licencji sprawdzisz na samym dole każdej podstrony ze zdjęciem, w tabeli ze szczegółami:

Informacje o zdjęciu - Freeimages

2. Pexels

https://www.pexels.com/

Strona główna Pexels

Zdjęcia po polskich słowach kluczowych wyszukasz również na Pexels. Z kolei informacje o możliwości wykorzystania zdjęcia znajdziesz pod każdą grafiką:

Licencja Pexels

Po kliknięciu w Informacje możesz podejrzeć dodatkowe dane dotyczące autora zdjęcia, kilka ciekawych statystyk oraz – oczywiście – informacje o licencji.

Dodatkowe informacje o grafice - Pexels

3. Pixabay

https://pixabay.com/pl/

Strona główna Pixabay

Pixabay to kolejna platforma, która umożliwia wyszukanie zdjęć z wykorzystaniem haseł w języku polskim. Na samej górze każdego z wyszukań pojawią się zdjęcia komercyjne shutterstock, a pod nimi darmowe grafiki z bazy Pixabay.

Wyniki wyszukiwania Pixabay

Z kolei informację o licencji znajdziesz na każdej podstronie ze zdjęciem:

Licencja Pixabay

4. Unsplash

https://unsplash.com/

Strona główna Unsplash

Wprawdzie wyszukiwarka Unsplash funkcjonuje w języku angielskim, ale świetna jakość zdjęć z pewnością wynagrodzi potencjalne niedogodności.

Podczas pobierania zdjęcia otrzymasz komunikat, iż wskazanie źródła fotografii nie jest wymagane, ale jest miłym gestem w stronę autora zdjęcia.

Z kolei szczegóły licencji przeczytasz klikając w link na dole strony:

Pobieranie zdjęcia na Unsplash

5. StockSnap

https://stocksnap.io/

Strona główna Stocksnap

StockSnap to wyszukiwarka darmowych zdjęć, która działa na podstawie słów w języku angielskim. Darmowe zdjęcia  ze StockSnap są poprzedzone kilkoma propozycjami od shutterstock, wyróżnionymi gwiazdką w rogu zdjęcia oraz znakiem wodnym.

Wyniki wyszukiwania w Stocksnap

Szczegóły licencji dla darmowych grafik StockSnap znajdziesz tutaj.

6. Burst

https://burst.shopify.com/

Strona główna Burst

Burst to kolejna baza zdjęć z wyszukiwarką w języku angielskim. Szczegóły licencji różnią się w zależności od grafiki i możesz sprawdzić je na podstronie każdego ze zdjęć:

Licencja na wykorzystanie grafik - Burst

7. Kaboompics

https://kaboompics.com

Strona główna Kaboompics

Kaboompics to także portal w języku angielskim i ostatnia propozycja z tej listy. Ciekawą funkcją tej wyszukiwarki jest możliwość łatwego filtrowania zdjęć po kolorach – choć według mnie ta opcja wymaga jeszcze dopracowania, gdyż nie zawsze poprawnie generuje wyniki.

Wyniki wyszukiwania Kaboompics

Wszystkie zdjęcia można pobierać na podstawie licencji Kaboompics, którą sprawdzisz tutaj lub klikając w link z poziomu wyszukiwarki.

Dlaczego powyższe portale?

Otóż mają one najbardziej rozbudowane bazy grafik i przydadzą się w przypadku większości branż. Co więcej – można je wykorzystać nie tylko na stronie www, ale też jako podstawy grafik na social media czy do użytku prywatnego.

Creative Commons i niestandardowe licencje

Podczas poszukiwań idealnego zdjęcia na stronę www, na pewno trafisz na zdjęcia pod pozostałymi licencjami Creative Commons. Różnią się one poziomem praw do wykorzystania grafiki, a szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz na oficjalnej stronie CC.

Warto pamiętać o tym, że oprócz CC0 oraz innych licencji Creative Commons, w sieci występują też niestandardowe licencje – opracowane przez konkretne bazy zdjęć lub autorów grafik. Mogą one zakładać np. nieograniczone możliwości wykorzystania obrazu (ale za określoną opłatą), a jako alternatywę wykorzystanie bezpłatne (pod warunkiem dodania linka do strony autora).

Poszukując zdjęcia na swoją stronę, zawsze dokładnie zapoznaj się z jego licencją i warunkami wykorzystania, a unikniesz przykrych komplikacji z prawami autorskimi.

Podsumowanie

Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność zamieszczenia linku do strony autora – masz dużo większe możliwości jeśli chodzi o wybór zdjęć. Jeśli jednak wolisz, aby liczba linków wychodzących poza Twoją domenę była jak najmniejsza – skup się na darmowych obrazach (np. na licencji Creative Commons Zero) lub wybierz rozwiązania płatne.

Znasz już nasze źródła, jeśli chodzi o darmowe grafiki na stronę.

A Ty? Masz swoje ulubione portale z darmowymi obrazkami pod SEO?

Masz swoje ulubione portale z darmowymi obrazkami pod SEO?

A może preferujesz płatne źródła grafik, dostępne dla ograniczonej grupy osób?

Koniecznie podziel się swoim zdaniem w komentarzu. 🙂

Darmowe zdjęcia na stronę lub bloga – 7 najlepszych serwisów w 2020
5 (100%) 3 votes
Kategoria

5 Komentarze

Dodaj własny
  1. 3
    Andrzej

    Na pewno skorzystam z podanych baków zdjęć. Do tej pory korzystałem tylko z pixabay niestety tam często miałem problem ze znalezieniem akurat tego, co było mi potrzebne.

+ Napisz komentarz

Współadministratorami danych osobowych są: Semergy sp. z o.o. sp. k., Artefakt sp. z o.o. sp. k., Semahead sp. z o.o. sp. k., Grupa Tense Polska sp. z o.o. sp. k., Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k. czytaj więcej
Pełna treść Polityki Prywatności