Jak dodać stronę do katalogu? Czy katalogowanie ma sens?


Czym jest katalogowanie stron i czy pomaga w pozycjonowaniu ?

Zacznę od tego jak wygląda katalog. Jest to strona z licznymi kategoriami i podkategoriami.

Po wyświetleniu katalogu stron pojawiają się kategorie główne. Najpopularniejsze to

 • Biznes i Ekonomia
 • Budownictwo
 • Dom i Wnętrze
 • Firmy wg. Branż
 • Edukacja i Nauka
 • Hobby i Rozrywka
 • Inne i Pozostałe
 • Komputery i Internet
 • Kultura i Sztuka
 • Motoryzacja
 • Nieruchomości
 • Praca i Kariera
 • Sklepy Internetowe
 • Sport i Rekreacja
 • Turystyka
 • Zakupy i Aukcje
 • Zdrowie i Medycyna

Po wejściu w kategorię główną ukazują się podkategorie. Rozbudowane katalogi stron posiadają kilka poziomów podkategorii.

Przykład dodawania strony:

Dodajemy stronę związaną tematycznie z hotelami nad morzem:

1. Wybieramy kategorię główną: Turystyka

2. Wybieramy podkategorię: Hotele

3. Dodajemy stronę szukając przycisku – dodaj stronę (może się zdarzyć, że dodanie strony możliwe jest od razu ze strony głównej po wybraniu odpowiedniego odnośnika z menu)

4. Należy w odpowiedni sposób wypełnić formularz – podajemy tytuł, słowa kluczowe, opis – jako tytuł ustawiamy zazwyczaj słowo kluczowe na które chcemy by strona została wypozycjonowana

5. Strona zostaje umieszczona w katalogu. Dodanie strony może nastąpić natychmiast, albo zrobi to moderator katalogu, który sprawdzi czy dane podane w formularzu spełniają regulamin katalogu.

Czy dodanie strony do katalogu pomaga w pozycjonowaniu ?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK!

Dodanie strony do tematycznie dopasowanej kategorii w katalogu może mieć pozytywny wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Żeby uzyskać szybkie i skuteczne efekty najlepiej dodać ją do kilkunastu i więcej katalogów. Warto przy tym pamiętać, aby nie przesadzić. Niebezpieczne może być na przykład wykorzystywanie tzw. dodawarek (specjalnych programów), które dodają stronę automatycznie do kilkuset lub kilku tysięcy katalogów jednocześnie. Takie działanie może zostać wychwycone przez algorytm wyszukiwarki co spowoduje odwrotny do zamierzonego skutek.

Jak dodać stronę do katalogu? Czy katalogowanie ma sens?
Ocena
Kategoria

9 Komentarze

Dodaj własny
 1. 1
  marek

  Witam
  Używałem różnych skryptów i programów z różnym efektem, jedno wiem:
  Jeśli dodawać to do katalogów niezagrożonych banem ze względu na śmieciowe treści.
  Polecam katalogi odporne na spam i automaty, doskonałym rozwiązaniem są katalogi z koniecznością logowania.

  Na jednym koncie można edytować wiele wpisów – dla mnie to istotne ze względu na wiele stron dodawanych i konieczność dokonywania zmian w opisach.
  Ręczne katalogowanie, potwierdzenie rejestracji itd jest uciążliwe ale co jakiś czas okazuje się że katalogi zaniedbywane lub zasypane automatem znikają. Inna sprawa, że często są ignorowane przez wyszukiwarki. Dlatego stawiam na katalogi z rejestracją.

 2. 3
  Sebioslaw

  Pewnie, że warto. Dodam jeszcze, że zawsze sprawdzam kiedy ostatnio były akceptowane wpisy oraz ile stron jest w kolejce, bo to nam dużo powie, np. czy katalog jest systematycznie moderowany itd.

  Sprawdzam też, jak poprzednik, czy katalog ma wartościowe strony, czy śmietnik. Katalog akceptujący wszystkie treści prędzej czy później dostanie bana.

 3. 8
  Kasia

  Katalogowanie stron jak najbardziej ma sens, byle nie robić tego z automatu i nie dodawać do pierwszego lepszego katalogu, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego. Lepiej ręcznie, do zaufanych katalogów, efekty może będą później widoczne, ale na pewno będą trwalsze i lepsze.

 4. 9
  Adam

  Dzisiaj przejrzałem wiele katalogów stron i praktycznie wszystkie to zwykłe bezwartościowe relikty, lub strony czyhające na naiwne sposoby. Dodaj wpis za przelew, gdzie te strony są bez wartości. Lepiej korzystać z firm pozycjonujących lub bardzo starannie szukać miejsca, gdzie jest powiązana tematyka. Katalogi dziś to już prawie całkowity przeżytek. A przynajmniej mi się tak wydaje.

+ Napisz komentarz

Współadministratorami danych osobowych są: Semergy sp. z o.o. sp. k., Artefakt sp. z o.o. sp. k., Semahead sp. z o.o. sp. k., Grupa Tense Polska sp. z o.o. sp. k., Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k. czytaj więcej
Pełna treść Polityki Prywatności