Linki Przychodzące (ang. Backlinks) – najważniejsze elementy wpływające na pozycjonowanie


Linki przychodzące do strony internetowej są jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Poniżej postaram się opisać kluczowe elementy i to jak powinny wyglądać linki przychodzące do strony internetowej.

Tekst link’a

Tzw. Anchor Text jest najważniejszym elementem w linku prowadzącym do danej strony. Wyszukiwarka Google „zwraca uwagę” na to co zawiera tekst opisujący dany link. Z najbardziej optymalnym rozwiązaniem mamy do czynienia w sytuacji gdy tekst opisujący dany link jest tożsamy z treścią zawartą na stronie docelowej („linkowanej”). Przekłada się to na utożsamienie przez wyszukiwarkę danego linku ze słowem kluczowym, na które strona ma się pojawiać na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Najczęściej przedstawianym przykładem jak nie powinien wyglądać tekst link’a to „kliknij tutaj”. Odnośnik tego typu nie przedstawia żadnej informacji o treści, do której wskazuje i patrząc przez pryzmat pozycjonowania jest linkiem bezużytecznym.

Wpisując frazę „kliknij tutaj” w wyszukiwarce Google na pierwszej stronie wyników wyszukiwania pośród takich stron jak Wikipedia czy Pajacyk.pl(strona akcji charytatywnej, która dzięki kliknięciach użytkowników pomaga dożywiać dzieci w całej Polsce), pojawia się strona, na której można pobrać Adobe Flash Player. Jak nie trudno się domyślić oznacza to, że strona ta posiada sporą ilość linków prowadzących do niej właśnie z tekstem link’a „klinkij tutaj”.

Dla przykładu, prosząc u umieszczenie linka do strony poświęconej tematyce pozycjonowania stron internetowych (np. do strony widzialni.pl), link taki mógłby mieć następującą postać w kodzie strony:

<a href=”http://www.widzialni.pl” title=”Pozycjonowanie stron internetowych”>Pozycjonowanie stron</a>

W przypadku kiedy ze strony naszego partnera biznesowego lub zaprzyjaźnionego serwisu tematycznego kieruje do nas link w postaci graficznej, wtedy w atrybucie alt obrazka będącego linkiem powinno znaleźć się również odpowiednie słowo kluczowe.

Przykład w kodzie strony:

<a href=”http://www.widzialni.pl” title=”Pozycjonowanie stron internetowych”><img src=”strona-o-pozycjonowaniu.jpg” alt=”Pozycjonowanie stron” /></a>

Położenie linka na stronie, z której przychodzi i tematyczność.

Spory wpływ na „jakość” linków przychodzących ma miejsce, w którym są one umieszczone na danej stronie. Może to być link zawarty w stopce strony lub innym elemencie – jak na przykład sidebar (menu boczne). Często jest to link w samym tekście na stronie, dzięki czemu w naturalny sposób odnosi się do linkowanej strony internetowej, z którą dana witryna jest powiązana tematycznie.

Moim zdaniem linki zawarte w treści strony, która jest powiązana tematycznie ze stroną do której linkuje mają większy wpływ niż te zawarte na przykład w stopce. Oczywiście chodzi o wpływ linków na pozycję w wyszukiwarkach.

Jakość stron linkujących oraz różnorodność źródeł.

Nie bez znaczenia jest również to z jakich stron prowadzą linki, a przede wszystkim to jak duże zaufanie posiadają, jak dobrą i unikatową mają treść w oczach Google. Często wyznacznikiem tego zaufania jest wskaźnik PageRank strony.

Optymalnie kiedy linki prowadzące do strony pochodzą ze stron powiązanych z nią tematycznie. W rzeczywistości jednak (patrząc przez pryzmat dotychczasowego SEO) – bardziej liczy się różnorodność i jakość stron linkujących niż ich tematyczność. Jednak ze względu na ciągłą ewolucję algorytmu Google nie należy ignorować czynnika związanego z tematycznością linków.

Linki Przychodzące (ang. Backlinks) – najważniejsze elementy wpływające na pozycjonowanie
Ocena
Kategoria

4 Komentarze

Dodaj własny
  1. 2
    Granite worktops

    Bardzo ciekawy artykuł. założę się, że jest tyle samo pomysłów na rozwiązanie co lepsze a co gorsze czy optymalizacjia czy odpowiednia ilość linków. Pozdrawiam

+ Napisz komentarz

Współadministratorami danych osobowych są: Semergy sp. z o.o. sp. k., Artefakt sp. z o.o. sp. k., Semahead sp. z o.o. sp. k., Grupa Tense Polska sp. z o.o. sp. k., Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k. czytaj więcej
Pełna treść Polityki Prywatności