
Od 16 lipca – podwyżka opłat za korzystanie z Google Maps
Wraz z początkiem maja Google zapowiedziało zmiany w zakresie świadczenia usługi Google Maps, chętnie wykorzystywanej między innymi do geotagowania siedzib firm, tras, czy określonych punktów zainteresowania. Proponowane modyfikacje są jednymi z bardziej istotnych – dotyczą sposobu działania API oraz zmian w taryfie naliczanej za korzystanie z usługi. Na co powinniśmy zatem zwrócić uwagę?
Wdrożenie nowego systemu początkowo planowano na 11 czerwca, z czasem jednak datę przełożono na 16 lipca 2018. Proponowane w niniejszej aktualizacji zmiany zostały szczegółowo opisane na blogu Google i obejmują między innymi:
- uproszczenie reguł wyceny dla wielu API – 18 istniejących systemów zostało skonsolidowanych w trzy podstawowe grupy: Mapy, Ulice oraz Miejsca.
- znaczące zmiany odnośnie sposobu naliczania taryfikatora cenowego – znikają dotychczasowe plany Standard i Premium, ustępując miejsca regularnym płatnościom miesięcznym (na zasadzie pay-as-you-go).
- ogólną podwyżkę cen za świadczenie usługi – przykładowo, bezpłatny limit wyświetlenia kart w interfejsie Google Static Maps ma wynosić 28 000 połączeń, zaś każde dodatkowe 1000 wyświetleń ma kosztować 7$ za pakiet. Przyrównując to do sytuacji obecnej: do dnia 16 lipca interfejs będzie posiadać limit 25 000 wyświetleń dziennie, a każde dodatkowe 1000 wyświetleń wymaga opłaty w wysokości 0,5$. Szczegółowy cennik obejmujący nadchodzące zmiany jest obecny na stronie Google Maps Platform.
- konieczność podpięcia karty płatniczej do konta Google, z którego korzysta się z interfejsu Google Maps – w sytuacji przekroczenia ustalonych limitów, na załączonej karcie będą generowane obciążenia za nadprogramowe wyświetlenia.
- konieczność posiadania indywidualnego klucza dla każdej aplikacji korzystającej z Google Maps API – w przypadku niedostosowania się do niniejszego wymogu, zostaną one opatrzone znakiem wodnym z treścią „for development purposes only”. Obniżona zostanie również jakość samej mapy.
Zapowiedź niniejszych zmian spotkała się z negatywnym odbiorem internautów, którzy komentują niniejszą sytuację pod wspomnianym artykułem na blogu Google oraz za pomocą platform social media. W mniejszym lub większym stopniu wprowadzane zmiany cenowe będą dotyczyć każdego użytkownika korzystającego z narzędzi opartych o Google Maps API. Dla niektórych zainteresowanych pozostaje przejście na alternatywne rozwiązania – między innymi bazujące na otwarto-źródłowej platformie OpenStreetMap.


W sumie można było się spodziewać wprowadzenia opłat za Google Maps prędzej czy później.