Optymalizacja strony za pomocą pliku .htaccess

Optymalizacja strony za pomocą pliku .htaccess


Możliwość szybkiego i bezproblemowego skorzystania z witryny sprawia, że użytkownik chętnie zapozna się z przedstawioną treścią i na chwilę się u nas zatrzyma. Co więcej, kiedy następnym razem będzie szukał analogicznych informacji, zwiększa się szansa, że to od naszej witryny rozpocznie poszukiwania. W związku z tym podczas planowania wszelkich działań z zakresu optymalizacji danej witryny na pierwszym miejscu należy stawiać potencjalnego użytkownika – jego wygodę i przyjemność czerpania wiedzy z treści zawartych na stronie.

Także Google zwraca uwagę na prędkość wczytywania się konkretnej domeny internetowej. Strony wolne w działaniu mogą pojawiać się rzadziej w wynikach wyszukiwania, co czyni z prędkości wczytywania się strony istotny parametr godny uwagi i analizy. Aby w łatwy sposób zmniejszyć czas ładowania się naszej witryny należy w pierwszej kolejności zoptymalizować plik .htaccess.

.htaccess jest to domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego Hypertext Access. Dyrektywy zawarte w tym pliku pozwalają między innymi manipulować funkcjami związanymi z czasem wczytywania się strony. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie możliwości pamięci podręcznej czy o odpowiednią kompresję („zmniejszenie”) strony.

To, co zwraca uwagę to fakt, iż nazwa pliku rozpoczyna się od kropki. Co to oznacza w praktyce dla webmastera? Ma to związek z właściwościami pliku – zdarza się, że niektóre programy File Transfer Protocol (FTP, protokół transferu plików) traktują go jako niewidoczny, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia ustawień FTP pod kątem możliwości ewentualnego uwidocznienia .htaccess.

Od czego zacząć?

Najpierw plik .htaccess musi pojawić się w przestrzeni Web. Może być zlokalizowany w każdym katalogu na serwerze. Edycja pliku .htaccess pozwala wdrożyć interesujące nas funkcje, zależne od ostatecznego przeznaczenia pliku.

Wśród możliwości, które dają nam dyrektywy z pliku .htaccess wyróżnia się, m.in.:

 • zarządzanie stroną błędu http (popularny błąd 404)
 • tworzenie przekierowań zewnętrznych i wewnętrznych
 • zabezpieczenie strony hasłem
 • zmiana domyślnego systemu kodowania znaków
 • blokowanie dostępu dla konkretnego IP.

Kompresja plików G-zip

Szybkość działania strony w dużej mierze zależy od ilości danych, które są na niej umieszczone. Im „cięższa” strona, tym dłuższy czas oczekiwania użytkownika na wczytanie wszystkich elementów. Aby maksymalnie skrócić ten czas, należy skorzystać z funkcji kompresji G-zip. W efekcie, zapytania kierujące do Twojej strony będą przekazywane z serwera do przeglądarek znacznie szybciej,  strona będzie „lżejsza”, a wczytywanie bardziej dynamiczne. Odpowiedni kod należy dodać właśnie poprzez edycję pliku .htaccess.

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

Kontrola pamięci podręcznej

Dzięki umiejętnemu dostosowaniu trwałości cache, czyli pamięci podręcznej, możliwe jest znaczne przyspieszenie korzystania ze strony internetowej, szczególnie w przypadku powrotu użytkownika pod dany adres. Za pomocą pliku .htaccess webmaster w łatwy sposób dostosowuje cache przeglądarki internetowej. Decyduje, jakie pliki (grafiki, style CSS, skrypty JavaScript i in.) zostaną zapamiętane w pamięci przeglądarki, przez co przy ponownym wejściu wszystkie te dane zostaną wczytane bezpośrednio z urządzenia (tablet, komputer, smartphone). Ogranicza to w znaczny sposób ilość przesyłanych danych, tym samym przyspieszając wczytywanie się strony.

# BEGIN Expire headers
<ifModule mod_expires.c>
 ExpiresActive On
 ExpiresDefault "access plus 5 seconds"
 ExpiresByType image/x-icon "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/jpeg "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/png "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/gif "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType text/css "access plus 604800 seconds"
 ExpiresByType text/javascript "access plus 216000 seconds"
 ExpiresByType application/javascript "access plus 216000 seconds"
 ExpiresByType application/x-javascript "access plus 216000 seconds"
 ExpiresByType text/html "access plus 600 seconds"
 ExpiresByType application/xhtml+xml "access plus 600 seconds"
</ifModule>
# END Expire headers

Podsumowując, aby zyskać w oczach potencjalnych użytkowników, a także sprostać wymaganiom algorytmu Google warto w odpowiedni sposób zoptymalizować swoją stronę internetową pod kątem wydajności i szybkości wczytywania. Podjęte działania powinny obejmować, np. dobór korzystnego hostingu, zainstalowanie odpowiednich wtyczek, dostosowanie szablonu, ale także stworzenie pliku .htaccess, który, jak opisano wyżej, oferuje wiele możliwości.

Optymalizacja strony za pomocą pliku .htaccess
5 (100%) 1 vote

6 Komentarze

Dodaj własny
 1. 2
  ZawszeWidoczni.pl

  Najskuteczniejszy sposób zablokowania niechcianych użytkowników, to właśnie blokada po IP w .htaccess. To jedna z przyczyn dla którego warto mieć .htaccess lub utworzyć, jeśli go nie ma.

 2. 3
  Marian

  Osobiście używam pliku .htaccess kiedy chcę zablokować dostęp do strony. Zawartość witryny dostępna jest wtedy tylko i wyłącznie po podaniu loginu i hasła. O optymalizacji w .htaccess pierwsze słyszę – czas się dokształcić

 3. 5
  Pozycjonowanie

  Dzięki bardzo za wstawkę. Strona stanowczo przyspieszyła dzięki temu i pozycja strony podskoczyła ładnie 🙂 Jak niewiele trzeba żeby zdziałać cuda na stronie 🙂

 4. 6
  Marek

  Pytanie od amatora
  ” # BEGIN Expire headers

  Jak powinien wyglądać wpis dla Piwik
  Mam wklejony skrypt śledzenia ale nie wiem jak ustawić czas śledzenia dla tej funkcji.
  Dziękuję za ewentualną pomoc

+ Napisz komentarz

Administratorem Państwa danych osobowych jest Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k.
Pełna treść Polityki Prywatności