Page Experience Signals czynnikiem rankingowym od 2021 roku

Page Experience Signals czynnikiem rankingowym od 2021 roku


Google poinformowało o dużej zmianie w algorytmie wyszukiwarki. Jednym z nowych czynników rankingowych będzie użyteczność strony internetowej!

We wpisie na blogu Google możemy przeczytać, że duża aktualizacja będzie wprowadzona w 2021 roku, a konkretną datę jej uruchomienia poznamy z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Podobne aktualizacje były już zapowiadane z taką rezerwą czasową. Przykładem może być aktualizacja, która ustanowiła szybkość strony jako czynnik rankingowy.

Page Experiece Signals to szereg wskaźników związanych z szybkością i użytecznością strony www, na które Google zwraca uwagę w czasie tworzenia rankingu. Już obecnie niektóre elementy PES są ważne w kontekście pozycji w wyszukiwarce. Są to na przykład:

  • wersja HTTPS,
  • szybkość wczytywania się stron,
  • mobilna / responsywna wersja strony,
  • brak reklam przesłaniających treść.

Dodatkowo ważną składową tej aktualizacji będzie też Core Web Vitals, czyli zestaw miar i wskaźników, które możemy analizować między innymi w narzędziach Google związanych z szybkością strony.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szybkość wczytywania serwisu, czas do pierwszej interakcji oraz stabilność i przemieszczanie się treści w czasie ładowania strony.

Trzecią gałęzią PES będzie grupa wskaźników, które nie zostały jeszcze opublikowane. Wszystkie te wskaźniki łącznie dadzą wynik miary PES dla serwisu.

Zapowiedziana zmiana w algorytmie wyszukiwania jest kolejnym krokiem w planie związanym z wyszukiwarką, który jakiś czas temu ogłosiło Google. Zakłada on zwrócenie większej uwagi na sygnały pochodzące od użytkowników takie jak ich zaangażowanie. Z czasem tego typu sygnały będą stawać się coraz ważniejsze.

Publiczna informacja o planowanych zmianach pozwala na przygotowanie się właścicieli stron internetowych na nadejście aktualizacji algorytmu. Warto wykorzystać ten czas i poprawić wyniki miar Core Web Vitals oraz szybkość ładowania się strony.

Page Experience Signals czynnikiem rankingowym od 2021 roku
5 (100%) 2 votes

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny

Administratorem Państwa danych osobowych jest Widzialni.pl sp. z o.o. sp. k.
Pełna treść Polityki Prywatności